Obiekty sportowe XXI wieku

GIRLS PARADE - czyli coraz więcej dziewczyn na desce

Z roku na rok dziewczyn na GIRLS PARADE i innych skate-wydarzeniach przybywa. Jak to się stało, że 40% nowych riderów w USA to kobiety, a ta liczba gwałtownie wzrosła po pandemii? Wszystko wyjaśniamy w naszym artykule.

author

Autor: Asia Gęborska

W minioną sobotę, 16 marca, Streetpark w Krakowie zamienił się w prawdziwą arenę dla dziewczyn na deskorolkach i rolkach. Tegoroczna edycja GIRLS PARADE zaczęła się o 16:00 i trwała aż do późnych godzin wieczornych, oferując uczestniczkom szereg aktywności zupełnie za darmo! Z roku na rok dziewczyn na GIRLS PARADE i innych skate-wydarzeniach przybywa. Jak to się stało, że 40% nowych riderów w USA to kobiety, a ta liczba gwałtownie wzrosła po pandemii? Wszystko wyjaśniamy w naszym artykule.

 

GIRLS PARADE 2024 – czyli skatepark girls only! 

Punktualnie o 16:00  wstęp do Streetparku był wolny tylko dla dziewczyn.  Event rozpoczął się od darmowych warsztatów deskorolki i rolek, skierowanych do dziewczyn w każdym wieku. Była to niepowtarzalna okazja, aby pod okiem doświadczonych instruktorów stawiać pierwsze kroki na deskorolce lub rolkach, a dla bardziej zaawansowanych – szansa na doskonalenie swoich skilli na pełnym luzie! 

 

Skate-G Talks z Esterą Mrówką

Po intensywnych ćwiczeniach, przyszedł czas na chill i pogaduchy. Wieczorem rozpoczął się panel Skate-G Talks z udziałem specjalnej gościni – Estery Mrówki, utalentowanej skaterki i graficzki z Krakowa. Estera podzieliła się swoją inspirującą historią życia na kółkach i opowiedziała, jak deskorolka stała się częścią jej życia i ogromną inspiracją do działań artystycznych. 

 

Estera Mrówka inspiruje inne riderki podczas panelu Skate-G Talks! 
fot. Bartosz Bułhak, Streetpark - Cracow Indoor Skatepark 

Sesja GIRLS ONLY

Gwoździem programu eventu była sesja GIRLS ONLY i jam. Był to czas wyłącznie dla dziewczyn, które mogły śmigać po skateparku bez żadnych ograniczeń, wspierając się nawzajem i dzieląc radością z jazdy.

Zwieńczeniem wydarzenia było rozdanie upominków za najlepsze tricki podczas wspólnego jamu. Następnie odbyła się sesja zdjęciowa, która uwieczniła ten wyjątkowy dzień pełen pozytywnej dziewczyńskiej energii i sportowych emocji. 
 

GIRLS PARADE – łączy dziewczyny na kółkach od 2018!

Startowaliśmy z tą inicjatywą w roku 2018, jeszcze kiedy byliśmy związani z Tauron Areną. Nie chodzi o popularność, tylko o to ile możemy zrobić dla dziewczyn, które chcą odkrywać i rozwijać swoje pasje w miejscu, gdzie czują się bezpiecznie i swobodnie. Jest coś niesamowitego w obserwowaniu, jak dziewczyny spotykają się, poznają i wspierają, a łączy ich wspólna pasja – kółka – mówi Marija Gawąd, współzałożycielka Skate Culture Fundation i współwłaścielka Streetpark Cracow Indoor Park. 

Naszym głównym celem jest stworzenie przestrzeni, gdzie dziewczyny mogą się spotykać, wymieniać doświadczeniami i po prostu dobrze się bawić w zdrowej atmosferze. Z roku na rok faktycznie widzimy spore zainteresowanie inicjatywą , co świadczy o tym że dziewczyny po prostu tego potrzebują. Wierzymy, że takie wydarzenia są bardzo ważne, bo promują pozytywne relacje i pomagają młodym kobietom śmiało podążać za swoimi marzeniami –  dodaje
 

Marija Gawąd, Skate Culture Fundation. 

fot. Bartosz Bułhak, Streetpark - Cracow Indoor Skatepark 

Więcej dziewczyn na deskach? 3xTAK! 

GOSKATE, amerykańska organizacja, która edukuje młodych riderów i riderki, wprowadziła do tego sportu setki, a może nawet tysiące młodych kobiet. Ich ostatnie badania wskazują, że w tej dyscyplinie nastąpił wzrost udziału kobiet o 40%. Badania te są wspierane przez inne organizacje, takie jak: USC’s Skateboard Project oraz Wasserman’s Business Case for Women’s Sports (2021), które również podkreślają większą frekwencję kobiet w skateboardingu. 


Co przyczyniło się do tego wzrostu? Raport wskazuje, że miała na to wpływ pandemia COVID-19 w 2020 roku. Pandemia spowodowała 118% wzrost zapotrzebowania na produkty do skateboardingu, z znaczącym udziałem kobiet próbujących swoich sił na desce po raz pierwszy.
 

Kobiety na Olimpiadę! 

W pandemicznym roku deskorolka została również wprowadzona do Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Włączenie skateboardingu do programu olimpijskiego miało głęboki wpływ, szczególnie na młode dziewczyny, prezentując kobiecy skateboarding na globalnej scenie. Dzięki temu wydarzeniu więcej rodziców zmieniło zdanie na temat tego sportu i zaczęło zachęcać do uprawiania tej dyscypliny swoje córki.

Rodzice zaczęli postrzegać skateboarding jako pozytywną aktywność dla swoich córek, pod wpływem widoczności kobiet-riderek na Olimpiadzie, w kulturze popularnej i mediach. To przyczyniło się do 800% (!) wzrostu udziału kobiet w skateboardingu w ciągu ostatnich pięciu lat. Co ciekawe, w naszej kadrze narodowej powołanej przez PZSW, jest wiele utalentowanych riderek, takich jak: Zuzanna Bone, Nelly Zarzycka, Weronika Choromańska czy Pola Kupczyk. 

 

Girl Math, czyli więcej dziewczyn na desce to więcej skateparków

W ostatnich latach liczba budowanych skateparków wzrosła, zapewniając bezpieczne przestrzenie dla kobiet do jazdy na deskorolce i bycia częścią swoich społeczności. Głównym powodem, dla którego więcej kobiet uprawia skateboarding, jest zwiększony komfort i akceptacja na skateparkach, które są wspierane przez riderów i trenerów.

Wyniki badania GOSKATE podkreślają, że 40% nowych riderek w tej organizacji to kobiety, przy czym 85% dzieci uczących się skateboardingu to dziewczynki. Zarówno mamy, jak i młode uczennice wyrażają wysoką satysfakcję z zajęć deskorolki.Wnioski z projektu USC’s Skateboard pokazują, że społeczności deskorolkowe pomagają młodzieży czuć się bezpieczniej i mniej ocenianej. Wśród badanych tylko 16% czuje się ocenianych ze względu na płeć.

 

Zwiększona reprezentacja kobiet w mediach i rosnąca liczba skateparków sprzyjają temu trendowi, udowadniając, że inicjatywy takie jak GIRLS PARADE mają kluczowe znaczenie dla wspierania i promowania kobiecego skateboardingu.
 

fot. Bartosz Bułhak, Streetpark - Cracow Indoor Skatepark 
 

Więcej artykułów

Krakowska placówka rozwija zainteresowania uczniów.

Asia Gęborska

2024-05-20 11:35

O przyszłości streetworkoutu z Piotrem Reczyńskim

Asia Gęborska

2024-05-17 11:48

Skatepark w Ścinawie - coming soon!

Asia Gęborska

2024-05-13 13:11

Skatepark w Bystrej Podhalańskiej nominowany do prestiżowej nagrody

Asia Gęborska

2024-05-07 09:27

Igrzyska Olimpijskie 2024 - wszystko, co musisz wiedzieć o desce i BMX

Asia Gęborska

2024-04-22 09:13

Techramps i fabryka czekolady!

Agnieszka Miłek

2024-04-15 14:29